Arduino výstup na televízor (TV-out)

Arduino výstup na TV

Arduino je obľúbené najmä kvôli svojej jednoduchosti a možnosti pripojiť takmer čokoľvek. V dnešnom projekte pripojíme Arduino k televízoru cez video vstup. Budeme k tomu potrebovať len tri rezistory a konektor CINCH. Pripojiť môžeme akýkoľvek televízor na ktorom je dostupný AV vstup (žltý cinch konektor). V mojom prípade som mal k dispozícii starší televízor so SCART konektorom a redukciu na CINCH. Všetky rezistory som našiel na matičnej doske, ktorú si odkladám práve pre takéto príležitosti. Sú vo vyhotovení SMD čo mi len vyhovuje, keďže hodnota odporuje je napísaná priamo na nich a nie je potrebné pracne hľadať ten pravý. Napríklad 750 znamená 75?, 102 bude 1k? a 471 sa rovná 470? (posledná číslica značí počet núl). Zapojíme podľa schémy:

Arduino TV výstup - schéma zapojenia

Fyzické zapojenie by sme mali hotové, nasleduje zdrojový kód. Musím sa priznať, že mi trochu trvalo kým som našiel knižnicu, ktorá fungovala v režime PAL a taktiež s Atmega168. Taktiež som musel použiť sofware vo verzii 0.22 (stiahnite tu), na najnovšom Arduino 1.0 sa mi nepodarilo program skompilovať.

Cinch výstup pre Arduino

#include <TVout.h>

TVout TV;

void setup() {
TV.begin(_PAL,128,48); // rozlíšenie (viac nefunguje na atmega168)
}

void loop() {
TV.clear_screen();

TV.select_font(_3X5);
TV.print_str(0,40,"Mensi font");

TV.select_font(_8X8);
TV.print_str(0,16,"Vacsi font");
TV.print_str(0,0,"AHOJ SVET");

TV.draw_line(1,11,120,11,2); // x,y x,y kreslenie ciar

TV.delay_frame(50);
}

K čomu je pripojenie Arduina k TV vlastne dobré? Predstavte si že potrebujete vyrobiť narýchlo hlasovací systém. Výsledky sa musia na niečom zobraziť a starší TV je najlacnejšia voľba. K Arduinu môžeme pripojiť takisto malé sedem palcové LCD na ktorom sa nám bude zobrazovať stav bezpečnostného systému, prípadne teploty izieb celého domu/bytu. Displejov môže byť pripojených paralelne hneď niekoľko, keďže sa jedná o analógové pripojenie. Príkladov je mnoho, každý využije ten svoj nápad.

Knižnica TVout (stačí rozbaliť do “libraries”): http://arduino-tvout.googlecode.com/files/TVout_R5.91.zip

Pridaj komentár